Kako je lijepo znati citati !
Ne treba mami dosadjivati,
Ne treba baku pitati:
“Hoces li mi, bako, ovo procitati ?”
Ne treba moliti sestricu:
“Procitaj mi jos jednu stranicu! “
Ne treba moliti,
ne treba pitati,
nego uzeti
i procitati !
Na inicijativu Sanje Kregar, izdavacka kuca “KLIN”, subota 10. studenog ’18. u Centraal Bibliotheek Rotterdam , prezentirane su hrvatske knjige za djecu / mladez ;
- Kapljica i kamen – Damira Lackovica i Trpimira Vedrisa
- One misle da smo male – Julijane Matanovic i Anke Doric ( prijevod na nizozemski jezik ; Nada Sunjic )
Ulomke iz knjiga citali su ucenici Hrvatske nastave Rotterdam i Den Haag. Pokazali su roditeljima i cjelokupnoj publici; KAKO JE LIJEPO ZNATI CITATI.
Citali su tecno i izrazajno.Pokazali su sposobnost interpretativnog citanja i pravilnost govornog izrazavanja.
BRAVO, nasi citaci!
Ocigledna je cinjenica da djeca i mladi danas sve manje citaju. Nesimpatije prema knjizi tumace da je citanje dosadno, nezanimljivo, naporno i nekorisno.
Za one koji su naucili ne voljeti citanje, mogu ga nauciti voljeti., stoga je korisno osvjestiti sto je to privlacno u citanju i zasto je ono korisno za um i duh.
Djeca odrastaju u novom svijetu ekrana i brzine gdje im se servira gotova slika, pruza im se kompletan vizualni dozivljaj, pri cemu masti ne ostaje puno praznog prostora za popunjavanje i razmisljanje.
Za vrijeme citanja mozak nuzno stvara predodzbe o procitanome, transformira sve u zive slike s oblicima i bojama i zvukovima; drugim rijecima , za vrijeme citanja mozak radi, a to sto radi znaci da uvjezbava , trenira svoje sposobnosti.
Dok citamo iz zadovoljstva , razne informacije bez ikakvog napora ostaju u trajnom pamcenju.
Likovi iz knjiga su djeci najcesce uzori. Dijete citajuci knjigu bira svog knjiskog junaka , poistovjecuje se s njime i zeli ga u odredjenoj mjeri imitirati.
Knjiga nam omogucuje da se privremeno nastanimo u tijelu i dusi druge osobe. Vidimo stvari njezinim ocima , osjecamo njezine probleme , potreseni smo tragicnim dogadjajima iz njezina zivota i radujemo se njezinom uspjehu.
KAZE SE DA CITAC ZIVI TISUCU ZIVOTA PRIJE NEGO UMRE , A COVJEK KOJI NIKAD NE CITA , ZIVI SAMO JEDAN.
Citajuci ucenici ce usvojiti razlicite izraze , prosiriti fond rijeci, povecati sposobnost usmenog i pismenog izricanja svojih misli.
Stara kineska poslovica kaze :
“AKO KNJIGU NE CITAS TRI DANA , TVOJE RIJECI GUBE LJEPOTU “